Zaznacz stronę

Jeżeli lubicie słodkości, Bali jest dla was. Jeżeli nie, to przy każdym jednym zamówieniu niezależnie od restauracji musisz pamiętać o kilku bardzo ważnych zwrotach. Spokojnie, wujek Eric was nauczy. Inaczej dostaniecie cukrzycy po 3 posiłkach i będziecie się modlić o śmierć i nowy zestaw zębów.

Cukier jest dodawany do każdego napoju. KAŻDEGO. Kawa? Herbata? Musi być słodka do takiego stopnia, że zęby bolą.

Jesteś w stanie wyobrazić sobie przepyszny sok z pomarańczy, świeżo wyciśniętych pomarańczy, i do tego soku oni po prostu muszą dojebać cukier. Sok z marchwi? Z cukrem. Smoothie banan i papaja?

NO TO Z CUKREM

Nie jest pytanie ile cukru, bo wiadomo, że ma być tyle, że dany napój więcej cukru po prostu nie przyjmie. Jak już się nie chce rozpuścić znaczy, że w końcu można pić.

Ne Warung. Jl. Gootama, Ubud, Bali, Indonesia.

Jedna z knajp z lokalnym jedzeniem. Tak to wygląda. Żarcie dobre. Polecam i pozdrawiam. ‚Ne Warung’ Jl. Gootama, Ubud, Bali, Indonesia.

Lekcja życia na Bali #27

Scenka: restauracja, zamawiam sobie obiad.

Po polsku:
Poproszę sałatkę z kurczakiem i avocado, smażony ryż z kurczakiem i do picia herbatę z lodem i cytryną. Bez cukru proszę / cukier osobno proszę.

Po angielsku:
I’d like an avocado chicken salad and fried rice with chicken. Ice lemon tea to drink. No sugar please / with sugar on the side please.

Po Indonezyjsku:
Saya mau salad ayam avocado, nasi goreng ayam dan ice lemon tea gak pake gula atau kasi gulanya terpisah.

Słodki napój z ekstra cukrem, płynnym,  w pojemniczku obok.

Słodki napój z ekstra cukrem, płynnym, w pojemniczku obok.

W restauracjach z zachodnim jedzeniem aż tak źle nie ma, czasem. Ale typowo lokalne restauracje przesadzają. Szczytem szczytów było jak w jednej zamówiłem guacamole na przekąskę i owo guacamole było słodkie.

Bo po prostu muszę cierpieć.

A tak w ogóle zamówienie możesz złożyć i powtórzyć w 5ciu językach, a i tak przyniosą czasem z cukrem.

Weltschmerz